“Zied zeme” sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģija 2023.-2027.gadam

Darbības teritorija

Vietējā rīcības grupa Publisko un privāto partnerattiecību biedrība “Zied zeme” atbilstoši Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskā plāna 2023.–2027. gadam intervencē "Darbību īstenošana saskaņā ar vietējās attīstības stratēģiju, tostarp sadarbības aktivitātes un to sagatavošana” ir sagatavojusi sabiedrības virzītu vietējās attīstības stratēģiju 2023.-2027.gadam (turpmāk – SVVA stratēģija) , kuru īsteno Ogres novada administratīvajā teritorijā.

Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes datiem uz 01.01.2023. aptver 32628 deklarētos vietējos iedzīvotājus. Sabiedrības virzītas vietējās attīstības pieejas galvenie mērķi un uzdevumi ir sniegt atbalstu lauku kopienu ilgtspēju veicinošām vietējās attīstības iniciatīvām, uzlabojot sociālo situāciju laukos, veidojot labvēlīgu vidi dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un lauku teritoriju attīstībai.

SVVA stratēģija ir izstrādāta, balstoties uz pieredzi vietējās attīstības stratēģijas 2014.-2020.gadam ieviešanā, situācijas priekšizpēti, teritorijas stipro un vājo pušu apzināšanu, ekspertu padziļinātajām intervijām un iedzīvotāju forumiem Ogres novadā, tā nosaka galvenās prioritātes, mērķus un rīcības mērķu sasniegšanai, kā arī  SVVA stratēģijas 2023.–2027.gadam  ieviešanas un uzraudzības procedūru.

SVVA stratēģijas vīzija: ekonomiski un sociāli aktīva sabiedrība, pievilcīga dzīves vide, un radošas un profesionālas izaugsmes iespējas ikvienam teritorijas iedzīvotājam. Attīstīta vietējā ražošana, veicināta atbalsta teritorijās radītās lauksaimniecības produkcijas pārstrāde, radīti viedie ciemi.

Lai nodrošinātu ilgtspējīgu teritorijas attīstību SVVA stratēģijas ietvaros, izvirzīti šādi stratēģiskie mērķi un rīcības:

  • Stimulēt mazās un vidējās uzņēmējdarbības attīstību un konkurētspēju, jaunu produktu un pakalpojumu izveidi, jaunu darba vietu radīšanu, ieviest inovatīvas tehnoloģijas un prakses, tostarp digitālus risinājumus, veicināt produktīvāk un ilgtspējīgi izmantot vietējos resursus, kā arī celt darbinieku kvalifikāciju un sekmēt sociālam atstumtības riskam pakļauto personu iesaisti darba tirgū;

  • Veicināt sabiedrības iesaistīšanos vietējā dabas, fiziskā, sociālā un cilvēku kapitāla stiprināšanas un kultūras kapitāla stratēģiskas un ilgtspējīgas izmantošanas un attīstības iniciatīvās, tā palielinot lauku iedzīvotāju drošumspēju, kā arī vietas potenciālu un pievilcību, kas var kļūt par priekšnosacījumu jaunu integrētu tūrisma, kultūras, veselības un citu saistītu pakalpojumu un produktu piedāvājumam.