Gastronomiskā izrāde ZEME Lēdmanes pagasta “Siliņu” mājās 

17.02.2020

image, 452x301px, 27.18 KB

Publisko un privāto partnerattiecību biedrība “Zied zeme”, turpinot iepriekšējā gadā aizsāktās Local craft up aktivitātes, ar mērķi veicināt mājas restorānu kustību lauku teritorijā, 12. februārī Lielvārdes novada Lēdmanes pagastā sadarbībā ar “Siliņu” mājas saimniekiem Ievu un Pēteri Langrātiem aicināja uz jau trešo vienas dienas mājas restorānu, kas šoreiz organizēts “zemes” zīmē kā gastronomiskā izrāde. 

“Mēs esam gardēži. Un arī viesus mums patīk pārsteigt un lutināt viņu garšas kārpiņas. Mājas restorāns ir mūsu nākamais solis attīstībā. Zeme jau septiņus gadus ir mūsu ikdiena, kad lēmām saspringto pilsētas dzīvi nomainīt pret ikdienu laukos. Mums bija svarīgi dot savām trīs meitām to pašu sakņu sajūtu, kas bija svarīga mums. Mēs gribējām tīru gaisu, ko elpot un veselīgu uzturu, ko esam izaudzējuši paši. Un tamdēļ pieņēmām lēmumu atgriezties laukos, izveidot savu bioloģisko saimniecību ar bišu dravu un vēlāk jau aitu pulku,” stāsta Ieva un Pēteris. 

image, 452x301px, 23.31 KB

Metot jaunu izaicinājumu, vakars organizēts kā gastronomiska izrāde, kur ēdienkarte caurvijās ar vēl vienu stipras Latvijas ģimenes stāstu, ko klātesošajiem izstāstīja mājas saimnieki. “Siliņu” saimniecību Ieva un Pēteris mantojuši no Ievas vecvecmāmiņas Mildas Siliņas, kas saimniekot uzsāka 1919. gadā. Lai ar kara gados svešās varas atņēma iekopto saimniecību un ģimeni izsūtīja, mājas Ievas ģimene atguva 1989. gadā. “Mans pilsētas bērna sapnis bija dzīvot laukos. Un, kad mēs māju un zemi atguvām, es neredzēju to postažu, kas 50 gadu laikā bija radusies – kūtis un klētis nokurinātas malkā, māja vienlaicīgi bija kalpojusi 11 ģimenēm, viss pagalms vienos mazos, mazos šķūnīšos, krūmi un brikšņi. Toties bija zeme. Mani vecāki bija tie, kuri ar buldozeru aizšķūrēja padomju laikā radīto postu un pavēra jaunas perspektīvas. Lūzuma punkts iestājās brīdī, kad mūžībā aizgāja tēvs. Gadus desmit arī mēs tikpat kā uz šejieni nebraucām. Mums bija gadi aktīvās pilsētas dzīves, labi apmaksāti darbi. Taču, iespējams, tieši pateicoties tiem, mēs sapratām, ka vēlamies atkal būt piederīgi laukiem un savai dzimtajai zemei,” stāsta māju saimniece Ieva.

image, 452x301px, 28.33 KB

Šoreiz par restorāna norises vietu izvēlēta tika jaunuzceltā siltumnīca. Kamēr to nepiepilda ēdamo ziedu smarža, kas ir jaunais Langrātu ģimenes izaicinājums ar nosaukumu “Gardi”, vietu par piemērotu restorānam saimnieki izraudzījās kopā ar dekoratori Baibu Prinduli – Renci un pārvērta par mājīgu, romantisku un siltu patvērumu vēsā dienā.

image, 452x301px, 19.76 KB

Par gastronomisko daļu arī šoreiz rūpējās šefpavārs Juris Latišenoks ar pieaicināto “Zied zeme” lauku produkcijas ražotāju un amatnieku komandu. Un, kā jau liecina nosaukums – gastronomiskā izrāde “Zeme”, galdā tika celtas veltes saistībā ar zemes tēmu - zemē apslēptas kazas siera trifeles, šokolādes akmeņi, zelmenis ar cidoniju sulu utt. Un liela uzmanība veltīta noformējumam, kas bija ciešā sasaistē ar “Siliņu” mājās audzēto – vaska traukos pasniegts kvisoto, uz kadiķa zara pasniegtas trifeles u.c. 

image, 452x301px, 18.48 KB

Kā arī talkā, sagatavojot ēdienkarti, gan organizējot restorānu, ņemti projekta partneri – amatnieki un lauku produkcijas ražotāji. Paldies - Mr. Plūme, kas bagātināja garšu ar karstvīniem un sidriem, Ikšķiles Brīvajai skolai par pašaudzētām saknēm un dārzeņiem, Zelmas maiznīcai par gardo mājās cepto maize un Turkalnes muižai par portvīnu dzērienu sortimenta papildināšanai.

image, 452x301px, 15.45 KB

Noslēdzot gastronomisko izrādi “Zeme”, Ieva un Pēteris uzsvēra: “Kad ēdat medu, atcerieties, vienā karotītē ir sveiciens no gandrīz 60 tūkstošiem ziedu un miljoniem ziedputekšņu. Siltumnīcā pavasarī jau uzplauks zaļumi un ziedi, lai būtu ziedošs punktiņš uz šķīvja! Mūsu pirmie viesi bijāt jūs! Un mēs ceram, ka šis stāsts jūs iepriecināja un iedvesmoja!” 

Vairāk attēlu no pasākuma atradīsiet šeit.

Vairāk par Local Craft Up.

image, 452x301px, 27.08 KB

Papildus informācija: Iluta Jansone

T: 0037122041406

E: iluta@ziedzeme.lv

 image, 452x96px, 25.12 KB

Publisko un privāto partnerattiecību biedrības „Zied zeme” projekts „Mājražošanas un amatniecības attīstība vietējā teritorijā” Nr.18-00-A019.333-000007 tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.- 2020.gadam apakšpasākuma „Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros