Otrais PPP biedrība Zied zeme mājas restorāns ar devīzi - tas nav tikai šķūnis

14.11.2019

image, 452x335px, 32.34 KB

Trešdien, 13. novembrī Ķeguma novada Tomes pagastā Daugavas krastā “Kalnabiķi” mājās noorganizēts jau otrais PPP biedrība Zied zeme projekta Local Craft up mājas restorāns. 

Šoreiz ar devīzi “Tas nav tikai šķūnis!” uz vienu vakaru par svētku norises vietu tika izraudzīts “Kalnabiķu” mājas šķūnis. Par viesmīlību rūpējās mājas jaunākie saimnieki Anna un Gatis Zeiliņi. 

image, 452x301px, 17.21 KB

Kā norāda Anna, dalība projektā bija kā atspēriens un iedrošinājums. “Ik rītu, dzerot kafiju, pa virtuves logu redzu šķūni un jau sen virmo vēlme šo vietu attīstīt, organizējot kultūras pasākums. Tomēr līdz šim tas kalpojis kā noliktava, glabājot gados krāto “kultūras mantojumu”, bet šovakar tas atmirdzēja jaunā veidolā.”

image, 452x301px, 20.86 KB

PPP biedrība Zied zeme projektu vadītāja Iluta Jansone skaidro, ka viens no projekta mērķiem ir veicināt sadarbību starp ražotājiem, amatniekiem un viesmīlības nozares speciālistiem, nodrošinot zināšanu pārnesi, izveidojot mājas restorānu kustību dažādās vidēs un dažādos apstākļos. “Pirmo vienas dienas restorānu organizējām Turkalnes muižā, kur arī ikdienā notiek pasākumi. Bet, lai sasniegtu projekta mērķi, šoreiz būtiski mainījām dalībniekiem “spēles noteikumus”. Mums Latvijā siltie vasaras mēneši ir trīs, atlikušie brīvdabas un jaunu konceptu pasākumu organizatoriem ir izaicinājums – norises vieta, laika apstākļi u.c. faktori. Kā ar šiem apstākļiem tikt galā, kā risināt organizatoriskos jautājums, ko darīt, ja līst, kā nodrošināt, lai viesiem ir silti utt.? Šie bija būtiski aspekti, ko darbojoties risināja dalībnieki.”

image, 452x301px, 23.66 KB

Dekoratore Baiba Prindule – Rence, kas arī šoreiz kopā ar projekta dalībniekiem rūpējās par pasākuma norises vietas iekārtošanu un izdekorēšanu, uzsver, ka tāds kā “Kalnabiķu” šķūnis ir vairums Latvijas lauku sētu.  “Un, lai arī mūsu vecmammām rodas izbrīns - “pasākums šķūnī, vai tad jums nepietiek naudiņas viesu namam?”, jāuzsver ka šodien šķūnis ir populārs un gados jaunākai paaudzei iecienīta norises vieta. Un arī “Kalnabiķi” ir vieta, kas var un ir potenciāls attīstīties.”

image, 452x301px, 27.56 KB

Iluta Jansone papildina, ka līdz ar projektu vēlamies, lai tiktu bagātināts tūrisma un pakalpojumu klāsts novados. Local craft up atslēgas vārdi ir – vietējais produkts, sadarbība un izaugsme. “Jau pēc pirmā mājas restorāna veidojās sadarbības starp mājražotājiem, uzņēmējiem. Un tas ir gandarījums, ka arī šis vakars iedrošinājis saimniekus mēģināt un, smeļoties pieredzi, attīstīt ieceri, kas jau bijusi aktuāla dienaskārtībā. Turklāt no vietējās pašvaldības izskanēja jau pirmie sadarbības piedāvājumi organizēt kino vakarus šķūnī.”

image, 452x301px, 24.91 KB

Projekta dalībnieki arī šoreiz tika izraudzīti no PPP biedrība Zied zeme darbības teritorijas. Tie ir ražotāji, kuri restorāna vakarā piedalās ar savu produkciju, kas arī ir pamats mājas restorāna ēdienkartei. Arī šoreiz daļa dalībnieku kopā ar dekoratori veidoja noformējumu un otra daļa kopā ar šefpavāru Juri Latišenoku darbojās virtuvē. “Tas, ko jūs šovakar baudījāt, ir dalībnieku nopelns, jo tas ir viņu pašu gatavots, es viņus tikai iedvesmoju!” piebilst šefpavārs.  

image, 452x301px, 28.71 KB

Ņemot vērā, ka novembris ir valsts svētku mēnesis, pasākumā caur Annas dzimtas stāstu iezīmēta tika arī Latvijas vēsture. “Kalnabiķu” mājas cēlis Annas vecvectēvs. Līdz ar Ķeguma hidroelektrostacijas celtniecību, mājas nācās pārcelt uz to tagadējo vietu Tomes salā, kur arī Anna aizvadījusi ne vienu vien vasaru lauku darbos. Pasākuma ievadā viesiem bija iespēja gan video projekcijās, gan Annas stāstījumā iepazīt dzimtas bagāto vēsturi.  Kā arī pasākuma laikā baudīt Ķeguma ģitārstudijas un folkloras kopas „Graudi” vadītājas Daces Priedoliņas muzikālos priekšnesumus latviskās noskaņās. 

 

PPP biedrība Zied zeme, Local craft up ietvaros, paredz īstenot vēl sešus mājas restorānus  – katrs atšķirīgā norises vietā, katrā ar jaunu izaicinājumu dalībniekiem. Projekta noslēgums 2020. gada novembrī. 

image, 452x301px, 38.31 KB

PPP biedrība Zied zeme saka paldies otrā mājas restorāna dalībniekiem – Bramaņu ģimenei, Druvu ģimenei, Kļavju ģimenei, Langrātu ģimenei, Libertu ģimenei, Pugaču ģimenei, Zalcmaņu ģimenei un Zeiliņu ģimenei. Tikai kopā mēs varam vairāk!

 

Informāciju sagatavoja: Iluta Jansone

T: 0037122041406

E: iluta@ziedzeme.lv

 *Publisko un privāto partnerattiecību biedrības „Zied zeme” projekts „Mājražošanas un amatniecības attīstība vietējā teritorijā” Nr.18-00-A019.333-000007 tiek īstenots Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.- 2020.gadam apakšpasākuma „Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros

image, 452x71px, 28.81 KB